reklama

Prasacia chrípka - hrozí katastrofa?

Keď som minulý týždeň zaregistroval prvú správu o výskyte nákazy v Mexiku v súvislosti s ošípanými, hneď som spozornel. Ošípaná je totiž tým zásadným článkom celej epidemiologickej anabázy vírusu chrípky, ktorý by mohol vyvolať pandémiu. Ale poďme poporiadku. Osobne som sa podieľal na záchyte a výskume vírusu vtáčej chrípky počas epidémie v roku 2006, kedy som pracoval v Národnom referenčnom laboratóriu v Prahe. V tej dobe sa jednalo o nákazu zvierat (vtákov), ktorá sa len mimoriadne prenášala na človeka (Ázia, Rusko, Turecko). Dnešná situácia je podstatne vážnejšia a všetko nasvedčuje tomu, že sa potvrdili najpesimistickejšie obavy odborníkov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (37)
vírus vtáčej chrípky
vírus vtáčej chrípky (zdroj: http://www.healthjockey.com/2008/02/04/how-drugs-attack-the-flu-)

V súvislosti s aktuálnou situáciou ohľadom epidémie mexickej chrípky by som rád ozrejmil laickej verejnosti niektoré fakty a súvislosti, nakoľko sa aj v médiách pravidelne objavujú väčšie či menšie nepresnosti.

 JE TO VÍRUS

 Chrípka je, ako väčšina z nás vie, infekčná (prenosná, nákazlivá) choroba, ktorú spôsobuje VÍRUS. Tu sa objavuje najčastejšia chyba v médiách, ktoré píšu o baktérii, bacile, mikróbe a pod. Teda žiadny bacil, ale vírus. Rozdiel je hlavne odborný, ale aj praktický. Zatiaľ čo s baktériami, bacilmi a mikróbmi (synonymá) vieme celkom úspešne bojovať a brániť sa im, tak pri vírusoch sú naše možnosti značne obmedzené. V tejto súvislosti vyznievajú aj niektoré odporúčania na dodržiavanie hygieny rúk ako trocha zavádzajúce. Vírus chrípky totiž väčšinou vstupuje do nášho tela vdýchnutím, čomu sa dá len ťažko ubrániť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 ROZDELENIE VÍRUSOV CHRÍPKY

 Rozlišujeme 3 skupiny vírusu chrípky a to A, B a C. Ten, ktorý je pôvodcom súčasnej epidémie (ale aj „bežnej" chrípky) patrí do skupiny A, preto sa hovorí o chrípke A alebo influenze A. Tento typ je zároveň aj epidemiologický najvýznamnejší a môže napádať celé spektrum živočíchov vrátane vtákov a človeka. Práve jeho extrémne široké hostiteľské spektrum ako aj jeho prirodzená nestabilita a premenlivosť z neho robia druhý najvariabilnejší (najpremenlivejší) vírus na svete (tým prvým je HIV). Variabilita vírusu značne komplikuje vývoj vakcín, ktorými sa dá preventívne chrániť pred infekciou (avšak nie liečiť už prebiehajúcu chorobu). Poznáme to aj z praxe „bežnej" chrípky, keď sa musíme preočkovať každú sezónu, nakoľko vírus sa za rok zmení a musí sa preto zmeniť aj vakcína.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 OZNAČENIE VÍRUSOV CHRÍPKY

 Skupina vírusu chrípky A sa ďalej klasifikuje na typy a to na základe kombinácie dvoch hlavných povrchových bielkovinových štruktúr vírusového obalu označovaných ako antigény hemaglutinín (H) a neuraminidáza (N). Podľa toho sa vírus označuje ako typ H5N1 prípadne H1N1 a podobne (tých kombinácií môže byť veľa, lebo poznáme 16 druhov H a 9 druhov N a tie sa môžu prakticky ľubovoľne kombinovať).

Ďalšou charakteristikou vírusu chrípky je jeho patogenita, t.zn. schopnosť poškodzovať organizmus napadnutého hostiteľa. Vírusy schopné významne poškodiť organizmus sa označujú ako vysoko patogénne kmene vírusu chrípky (existuje totiž aj mnoho nepatogénnych čiže neškodných aj keď patria do toho istého typu napr. aj H5N1 môže byť nepatogénny ako aj vysoko patogénny).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 INTELIGENTNÁ INFEKCIA

 Ak sa hovorí, že príroda je dômyselná, tak pri vírusoch to platí dvojnásobne. V odbornej komunite je stále diskutovaná úloha vírusov v prírode, no často sa považujú za akýsi regulačný mechanizmus. Inými slovami ak sa v prírode treba niečoho zbaviť alebo to aspoň zdecimovať, jednou z možností je „poslať" na to vírus. Samozrejme je to iba hypotéza aj to nie úplná, ale mierim k tomu aby som priblížil „vražednú genialitu" vírusu chrípky. Tá spočíva nielen v jeho úctyhodnej premenlivosti a tým aj nepoddajnosti, ale aj v ďalších „inteligentných" schopnosiach.

Jednou z prirodzených schopností vírusov je ich rýchle šírenie v populácii hostiteľa. Šíriť sa môžu buď priamym kontaktom, alebo sprostredkovane pomocou takzvaných vektorov - prenášačov, ktorí síce vírusom sú napadnutí, no ten ich nepoškodzuje natoľko aby ich zabil, ale sa v nich iba pomnoží a nechá sa preniesť na nejaké vhodné miesto svojej križiackej výpravy. V prípade šírenia chrípky si vírus „vybral" za vektor toho najefektívnejšieho prenášača na veľké vzdialenosti - vtáctvo a to nie hocijaké, ale sťahovavé. Vodné vtáctvo je prakticky rezervoárom všetkých typov vírusu skupiny A. Vírus vo svojej dômyselnosti ale zašiel ešte ďalej. Nie náhodou sa usadil u týchto vtákov v sliznici čreva, kde sa pomnožil aby cestou výkalov mohol kontaminovať celé okolie v ktorom sa dané prenášače pohybujú. Ako je známe kačice tých výkalov vyprodukujú požehnane a práve kačice patria medzi najvýznamnejšie rezervoáre vírusu chrípky.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 PREMENLIVOSŤ

 Premenlivosť vírusu chrípky je v zásade zabezpečená cestou kombinácie jednotlivých vlastností resp. ich génov, alebo mutáciou genetickej informácie vírusu. Spomínaná schopnosť kombinovať medzi sebou jednotlivé vlastnosti rôznych typov vírusov chrípky z nich robí veľmi nevyspytateľného nepriateľa.

Niektoré typy vírusu sú schopné napádať iba niektoré druhy živočíchov a na iné sa neprenesú (napríklad človek sa nenakazí konským vírusom). Iné typy sú zasa schopné napádať aj viaceré druhy živočíchov (napríklad vírus vtáčej chrípky sa preniesol aj na človeka). Ďalej platí, že niektoré druhy živočíchov sa môžu nakaziť viacerými typmi vírusu (napríklad vtáky sú hostiteľom väčšiny typov). Aj táto vlastnosť nazývaná hostiteľská špecifita sa môže meniť a preto napríklad vysoko patogénny vtáčí typ, ktorý síce napádal človeka, ale nebol schopný sa prenášať z človeka na človeka môže zmutovať na typ, ktorý túto schopnosť mať bude. A to je druhá podmienka pre vznik pandémie. Prvou bolo objavenie sa vysoko agresívneho vírusu schopného preniesť sa na človeka.

 „PIG SHAKER" - OBAVY SA ZREJME NAPLNILI.

 Každú hodinou pribúdajú nové poznatky o víruse a sám viem pod akým tlakom sú dnes jednotlivé laboratóriá. Zrejme aj preto sa najnovšie súčasný vírus prestal označovať ako prasačí a začal sa považovať za neznámy z hľadiska pôvodu.

 Pravdepodobne sa zatiaľ nepotvrdil prenos z ošípanej, avšak z pohľadu pandémie je to v podstate jedno. Prvý predpoklad, že sa jedná o práve ošípanú od ktorej sa nakazili pacienti v Mexiku, vznikol preto, lebo práve tento druh sa považuje za kritický z pohľadu vzniku možnej kombinácie vysoko patogénneho vírusu, ktorý by bol schopný prenášať sa z človeka na človeka. Ošípaná je totiž druh, ktorý je hostiteľom ako ľudských tak aj vtáčích typov vírusu a preto sa považuje za akýsi potenciálny mixér - shaker, v ktorom by mohlo dôjsť ku výmene príslušných génov medzi jednotlivými typmi vírusu a tým ku vzniku vražedného typu. Aj súčasný typ H1N1 obsahuje gény prasacích, vtáčích aj ľudských typov vírusu chrípky. Tak či onak vražedný typ je tu. Zomrelo už niekoľko stoviek desiatok ľudí (údaje sa stále aktualizujú a z pôvodného počtu hlásených z Mexika sa nepotvrdil vírus u všetkých) a nakazení sa počítajú na tisíce, čo svedčí o prenose medzi ľuďmi navzájom. A to je iba začiatok.

KEDY MÁME OČAKÁVAŤ MEXICKÚ CHRÍPKU NA SLOVENSKU?

 Ak tu už nie je, tak určite každú chvíľu. V súčasnej dobe na rozdiel od začiatku minulého storočia (odkedy sú známe prvé epidémie chrípky) sa vzdialenosti vo svete prekonávajú nepomerne rýchlejšie a cestovanie ľudí sa stalo živelnou záležitosťou. Otázkou ostáva ako sa chrániť.

Doplnok (29.4.2009, 17:30)

Podľa najnovších zistení je tento nový vírus citlivý na inhibítory neuraminidáz, čo je dobrá správa, nakoľko na tejto báze funguje aj Tamiflu, jediné účinné antivirotikum proti vtáčej chrípke (avšak len ak sa podá do 48 hodín od objavenia príznakov choroby). Existujú však kmene vírusu, ktoré sú voči Tamiflu odolné, preto sa sleduje táto vlastnosť aj u tohto nového typu vírusu.

Ivan Holko

Ivan Holko

Bloger 
  • Počet článkov:  35
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Pracujem v oblasti veterinárnej medicíny, kde skúmam mikróby a diagnostikujem infekčné choroby. Spolieham sa hlavne sám na seba a učím tomu aj svoje deti, no záleží mi aj na stave spoločnosti, v ktorej budú žiť.Som jedným zo zakladajúcich členov a okresným predsedom strany SaS, kde spolupracujem pri tvorbe programu v oblastiach poľnohospodárstva, vedy a výskumu. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu