ARRIVA žiada najcitlivejšie osobné údaje detí. Prečo?

Autor: Ivan Holko | 23.8.2018 o 21:30 | Karma článku: 4,74 | Prečítané:  1841x

Predkladanie občianskeho preukazu a rodného listu, pomaly v každej trafike, sa v našej krajine stalo takou samozrejmosťou, že pojem citlivé osobné údaje je pre našinca skoro nezrozumiteľný terminus technicus

Netýkalo sa to iba úradov, naše doklady si kopírovali všelijakí podomoví obchodníci, predavačky v obchodoch, či pracovníci v knižnici. Samozrejme, časy sa menia a osobné údaje sa stali oveľa ľahšie zneužitelné ako kedysi, a preto si situácia žiada zmenu prístupu kde platí, že čím menej sa s osobnými dátami nakladá, tým je nižšie riziko ich úniku (a zneužitia).

O to viac ma zarazila moja čerstvá skúsenosť s vybavovaním študentskej zľavy na mestskú dopravu pre moju neplnoletú dcéru v spoločnosti ARRIVA v Nitre. Pri okienku som predložil preukaz ISIC, potvrdenie o návšteve školy, ako aj svoj občiansky preukaz. Identifikácia žiadateľa, ale hlavne jeho zákonného zástupcu bola neodškriepiteľná. Na čo iné slúžia doklady? Samozrejme, doklad oprávnenosti na zľavu spočíval v aktuálnom potvrdení zo školy a v preukaze ISIC. Ale chyba lávky. ARRIVA žiada viac. Keďže dcéra ešte nemá občiansky preukaz, mám vraj predložiť jej rodný list resp. kartu zdravotného poistenca. Fajn, ešte že máme smartfóny, volám teda na opačný koniec Slovenska, kde sú deti na prázdninách, nech mi pošlú fotku preukazu poistenca a tú hneď ukazujem pri okienku. Opäť nestačí, vraj potrebujú originál. Vraj „čo majú oni čo pozerať do mobilu“. Viem, že pracovníčky pri okienku o tom nerozhodujú, ale ich argument typu „ani v banke by sa s vami nebavili“ bol neodolateľný.

A to ma už začalo zaujímať.

Načo potrebuje súkromný dopravca (nie banka, ani úrad) originál rodného listu alebo preukazu poistenca ZP? Navyše, po predložení môjho dokladu, ako zákonného zástupcu, je predsa jasný postup v prípade vzniku škody. ARRIVA, ako poskytovateľ zľavy, by v prípade jej zneužitia, nielen mohol, ale aj musel jednať vo veci so zákonným zástupcom a nie s dieťaťom. Načo teda potrebuje najcitlivejšie doklady dieťaťa?

Ak sa zamyslíme nad  pointou, je to ešte absurdnejšie. O čo vlastne ide? Ak chcete cestovať v MHD so zľavou, tak si kúpite zľavnený lístok buď v trafike alebo v automate. Bez dokladov. Riziko zneužitia nie je o nič menšie a je to len na revízorovi, či Vás prichytí. Prečo sa pri zľave formou predplateného preukazu (kde má mimochodom dopravca už istý príjem) robí takáto veda a prečo si nejaký súkromník uzurpuje právo nahliadať do rodného listu s údajmi o dieťati, jeho rodičoch, národnosti, atď. atď.?

Nuž, lebo sme degenerovaní a predkladanie občianskeho preukazu a rodného listu, pomaly v každej trafike, sa v našej krajine stalo takou samozrejmosťou, že na nás je aj nejaké GDPR krátke...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?