Výživa psa a imunita III - humínové kyseliny

Autor: Ivan Holko | 27.11.2019 o 20:06 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  907x

Podobne ako v minulosti spôsobili revolúciu vo výžive betaglukány, sú posledných 10 rokov hitom humínové a fulvonové kyseliny. Ich účinky sú mnohostranné a jedinečné zároveň a využívajú sa aj vo veterinárnej a chovateľskej praxi.

Humínové látky (humínové a fulvonové kyselíny) sú prírodné organické zlúčeniny vznikajúce chemickým a biologickým rozkladom organickej hmoty (zbytky rastlín, živočíchov a pod.) a syntetickou činnosťou mikroorganizmov. Prirodzene sa vyskytujú hlavne v sedimentoch, zeminách, rašeline, hnedom uhlí, lignite a niektorých ďalších materiáloch. Prírodná surovina s obsahom humínových látok sa nazýva leonardit.

HK sú z hľadiska chemickej štruktúry zložité molekuly s mnohými vetvami a hlavne voľnými väzbami, na ktoré sa môžu naviazať rôzne látky.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt humic acid structureObrázok: Wikipedia

V poslednom desaťročí sa zvýšil záujem o využitie humínových látok v medicíne a biológii. Prípravky na báze humínových látok sa používajú v súčasnosti v humánnej a veterinárnej medicíne. Hlavnú príčinu zvýšenej pozornosti venovanej humínovým kyselinám (HK) je možné vysvetliť ich antivírusovými, profibrinolytickými a estrogénnymi vlastnosťami. Schopnosť HK zlučovať sa s ťažkými kovmi (ako napr. kadmium) umožňuje ich využitie pri eliminácii ťažkých kovov zo živých organizmov a ich antivírusové, antibakteriálne a antikarcinogénne vlastnosti (hlavne fulvónovej kyseliny) predstavujú nové možnosti ich medicínskeho využitia.

Skrmovanie HK môže ovplyvniť zloženie črevnej mikroflóry. Mechanizmus antivírusového účinku spočíva vo viazaní vírusov a zabránení ich prichyteniu na bunečný povrch.  HK zvyšujú aktivitu imunitného systému svojou schopnosťou napomáhať tvorbe zložitých sacharidov v tele, ktoré pôsobia ako modulátory medzibunkových reakcií. Zabezpečujú rovnovážnu aktivitu imunitného systému a zabraňujú prehnanej imunitnej odpovedi, ktorá môže vyvolať sériu zdravotných problémov, ako rôzne alergie a auto-imunitné ochorenia.

HK sú schopné tvoriť ochranný film na mukóze epitelu čreva a tým chrániť proti infekcii a toxínom. Štruktúra HK umožňuje dobrú ochranu mukózy žalúdka a čreva, periférnych kapilár a poškodených buniek slizníc. Výsledkom je znížená alebo úplne znemožnená rezorpcia toxických produktov metabolizmu v prípade pozostatkov - reziduí škodlivých látok v krmive. HK zabraňujú nadmernej strate vody črevom, čo sa využíva pri liečbe hnačiek, dyspepsie a pri akútnych otravách.

Fulvonové kyseliny tvoria prechod k humínovým kyselinám. Majú  schopnosť obnovenia biochemickej a energetickej  rovnováhy buniek. Ak sa jednotlivé bunky vrátia do svojej pôvodnej chemickej rovnováhy a obnoví sa ich elektrický potenciál, obnovia sa aj životné funkcie buniek. Fulvokyseliny zvyšujú energetickú bilanciu buniek, pôsobia antioxidačne,  zbavujú telo toxínov,  transportujú živiny do buniek, podporujú využiteľnosť a dostupnosť základných živín pre organizmus, zvyšujú metabolizmus bielkovín.  Sú to prírodné elektrolyty, obnovujú elektrolytickú rovnováhu buniek, zvyšujú aktivitu mnohých enzýmových systémov.

Norma na obsah HK v prípravkoch na použitie ako kŕmnej suroviny je minimálne 42%. Kvalitné produkty obsahujú aj viac ako 60% humínových látok,  z toho 8 – 12% fulvokyselín.

Dôležitý je, okrem samotného obsahu, podiel neviazaných čiže využiteľných HK. Ten by mal predstavovať viac ako polovicu z celkového obsahu, čiže nad 50 %. V kvalitnejších produktoch je to cez 80 %. Prírodné zdroje týchto surovín sa nachádzajú po celom svete, a medzi najväčšie náleziská patria ložiská v Maďarsku, kde dosahujú aj vysoký podiel voľných HK. 

Preventívne sa tieto prípravky pridávajú do krmiva vo veľmi malom podiele (5 g/kg krmiva) pri liečbe napr. hnačky je množstvo 2 - 4 násobné. Preventívne podávanie pôsobí nielen na imunitu, ale aj na kvalitu metabolizmu a celkovú kondíciu psa. Môžu sa užívať dlhodobo.

Na  podporu imunitného systému treba myslieť:

  1. Pri prešľachtených plemenách psov, ktoré sú náchylnejšie na rôzne infekčné choroby
  2. Pri služobných psoch, ktoré musia znášať vysokú záťaž
  3. Pri poľovných psoch pred sezónou
  4. Pri športových plemenách pred súťažou.
  5. Jedným z najdôležitejších faktorov, ktoré znižujú imunitu je stres, preto je potrebné zamerať sa aj na situácie, ktoré sú pre psa stresujúce – preprava, odlúčenie, výcvik...

https://www.liebertpub.com/doi/abs/10.1089/jmf.2009.0178

https://www.dogsnaturallymagazine.com/humic-and-fulvic-acid-for-dogs/

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Potrebovali ísť k blízkym a nepustili ich. Neboli privilegovaní ako Kollár

Nemocnice väčšinou púšťajú príbuzných k zomierajúcim.

Stĺpček Petra Schutza

Návštevy Kollára v nemocnici volajú po demisii

V druhom slede kandidátov na politický koniec sa tlačia glosátori.

Minúta po minúte: Situácia v Česku sa zlepšuje

Celkovo sa na Slovensku koronavírusom nakazilo viac ako 103-tisíc ľudí.


Už ste čítali?